neděle 21. prosince 2008
20.12.2008 - Jeseník
Je překvapivé, kolik hmyzu zimuje stejným způsobem jako Pogonocherus ovatus. Taková zastávka u solitérní jedle je pak odměněna zajímavými úlovky.
Slunéčko Aphidecta obliterata (Linnaeus, 1758)
Asi nejhojnějším broukem na jedli byl Anthribus nebulosus Forster, 1771
neděle 7. prosince 2008
Drypta dentata (Rossi, 1790)
Focení s binokulární lupou
Takhle něják vypadala má první fotka přes mikroskop; nic moc že?
Teď tedy zkusím vylíčit postup, jak jsem se těchto nedostatků zbavil:
1. Kolem brouka jsem vytvořil jakousi ohrádku z alobalu, abych se zbavil stínů. Vyniknou tak i různé struktury apod.
2. Pohrál jsem si s nastavením foťáku. Bylo nutné především vyvážení bílé. To provádím tak, že zvolím manuální nastavení a místo objektu dám třeba jen bílý nalepovací štítek nebo kus papíru a při zapnutém nasvícení provedu přes okulár binokůláru vyvážení. Pokud váš foťák nepodporuje manuální nastavení, doporučuju zvolit řežim "umělé světlo" nebo tak nějak:). Dále bylo nutné upravit expozici, já osobně nastavuji +2/3 až +1 krok. Opět samozřejmě záleží na tom, zda váš model tyto funkce podporuje.
Fotka po korekci stínů alobalem, s upravenou expozicí a vyvážením bílé.
3. Jak už jsem se zmínil výše, největším problémem byla hloubka ostrosti. Zkoušel jsem najít nějaké řešení a našel jsem pár užitečných programů, které umožňují složit více různě zaostřených snímků do jednoho. Nejznámější program s touto funkcí je asi Helicon Focus, který k mé smůle nešel na mém PC spustit. Jako alternativu tedy používám Combine Z5. Sérii různě zaostřených snímků vytvořím následovně. Na foťáku navolím focení snímků v sérii. Potom přiložím foťák k okuláru, zaostřím na nejbližší bod (nejvyšší bod objektu) a spolu se stiskem spouště začnu pomalu proostřovat pomocí šroubu mikroskopu. Vznikne mi tak série fotek, kterou pak pomocí již zmíněného programu poskládám do jediného snímku.Potom už stačí fotku upravit v nějakém editoru fotografií - ořez, kontrast, sytost atd.
Pro srovnání první a poslední fotka série.
A výsledek po finální úpravně, snímek ze 14 jednotlivých fotek. Cryptopleurum sp.
Doufám, že tenhle článeček alespoň trošku pomůže těm, kteří si s focením přes binokulár neví rady. Pokud vám není něco jasné, tak se klidně ptejte. Je mi jasné, že ne všichni z tohoto "kostrbatého" návodu vše pochopí:)
pátek 21. listopadu 2008
Oenopia conglobata (Linnaeus, 1758)
neděle 9. listopadu 2008
Černovír - 4.11.2008
Padlý topol ukrýval pod kůrou plno krásných brouků
Cucujus cinnabaerinus (Scopoli, 1763)
Bolitophagus reticulatus (Linnaeus, 1767)
sobota 8. listopadu 2008
Podzimní lovy - 2.11.2008
Mé první kroky vedly na pastvinu, kde jsem chtěl zkusit najít poslední koprofilní brouky. Cestou jsem narazil na starou lípů, která už z dálky "svítila" obnaženou plochou s množstvím dřevokazných hub. Nedalo mi to, kousek dřeva jsem odloupl a našel jsem plno rychlých drabčíků, ale také krásných broučků z rodu Triplax (čeleď Erotylidae). Všiml jsem si také jednoho kusu Mycetophagus atomarius (Fabricius, 1787)a také nosatčíka z rodu Apion...malí brouci taky brouci, a navíc opravdu krásní.
S hrůzou jsem pak zjistil že o půl páte už je skoro tma a tak jsem zamířil domů. Brouky jsem si s sebou nějaké nesl, takže zklamán jsem nebyl...takhle na podzim potěší opravdu každý kousek:)
neděle 28. září 2008
27.9.08 - Rychlovka
neděle 7. září 2008
Na chmelu
Vlevo dřepčík hojný na chmelu, vpravo slunéčko velké (Anatis ocellata)
Barevné formy slunéčka Harmonia axyiridis
Slunéčka Calvia quatuordecimguttata (cf.), Hippodamia variegata, Coccinella quinquepunctata
A ještě jeden obrázek dokazující všudypřítomnost slunéček...
neděle 10. srpna 2008
neděle 3. srpna 2008
Štramberk - 26.7.2008
Kamenárka
Pak ale kde se vzal tu se vzal starší pán s plnovousem, dýmkou a lahváčem. Byl to pan Pavlík, zakladatel a majitel celého areálu. Zeptal se mě jaký je můj vztah k biologii, a když jsem mu řekl, že ji studuju, rozzářily se mu oči. A tak začala několikahodinová debata nad vším možným. Samozřejmě jsme se bavili i o broucích, a jelikož jsem byl ve Štramberku, nemohli jsme vynechat místní vyhynulý endemit, nosatce Hypera libanotidis Reitter, 1896. A jaké bylo mé překvapení, když můj hostilel sáhl někam do knihovny ve své chaloupce a přinesl mi tohoto brouka, navíc sbíraného samotným Reitterem, ukázat!
Hypera libanotidis Reitter, 1896
Debata byla stále zajímavější, když tu najednou vysvitlo sluníčko. Okamžitě jsme vyrazili na obhlídku, byla mi ukázána ta nejlepší místečka i s náležitým komentářem, no paráda. Na květechbylo najednou neuvěřitelné množství hmyzu, i když ze zajímavějších brouků jsem našel jen pestrokrovečníka Trichodes apiarius a žlutého alleculida Cteniopus sulphureus.
Trichodes apiarius (Linnaeus, 1758)
Cteniopus sulphureus (Linnaeus, 1758)
Bohužel čas pokročil a já se musel rozloučit. Původně neúspěšně vypadající výpravička se změnila ve skvělý zážitek...Do Štramberka se teď budu vždy rád vracet!
středa 30. července 2008
Buprestis...
čtvrtek 24. července 2008
Trocha fotovzpomínání
Meloe proscarabaeus Linnaeus, 1758 - Moravia centr., Velký Kosíř, 13.4.08
Callidium violaceum (Linnaeus, 1758) - Nýznerov, 26.4.08
Pár zajímavostí ze sbírky
O dalších zajímavých broucích by se dalo psát opravdu dlouho, tak si necháme něco i na příště...