sobota 8. listopadu 2008

Podzimní lovy - 2.11.2008

Tak jsem zase jednou využil celkem přívětivého podzimního počasí a vyrazil jsem na chvíli na broučky. Opět jsem vyrazil do bezprostředního okolí bydliště, a to do podhůří Rychlebských hor. Žádné velké ambice jsem neměl a tak jsem doufal, že mě snad něco překvapí.
Mé první kroky vedly na pastvinu, kde jsem chtěl zkusit najít poslední koprofilní brouky. Cestou jsem narazil na starou lípů, která už z dálky "svítila" obnaženou plochou s množstvím dřevokazných hub. Nedalo mi to, kousek dřeva jsem odloupl a našel jsem plno rychlých drabčíků, ale také krásných broučků z rodu Triplax (čeleď Erotylidae). Všiml jsem si také jednoho kusu Mycetophagus atomarius (Fabricius, 1787)a také nosatčíka z rodu Apion...malí brouci taky brouci, a navíc opravdu krásní.
Triplax sp.
.

Mycetohagus atomarius (Fabricius, 1787)


cf. Perapion sp.
.
Na pastvině se žádné velké překvápko nekonalo, našel jsem jen běžné druhy rodu Aphodius a taký pár zástupců koprofilních vodomilů. Pokračoval jsem tedy lesem s tím, že si najdu nějaké pěkné střevlíky pro doplnění nějakých fotek. Bohužel bylo sucho a docela teplo, takže trouchnivé dřevo bylo skoro prázdné, podařilo se mi najít poze Carabus intricatus, Carabus granulatus a pár běžných drobnějších druhů takže nic moc. V dálce už jsem spozoroval skupinku starých známých jedlí...loni jsem zde bezúspěšně pátral po tesaříkovi Pogonocherus ovatus, který zimuje u pat stromů pod šupinkami kůry, a tak jsem to chtěl zkusit znova. Ani letos jsem však smůlu neprolomil, ale útěchou mi bylo slunéčko Myrrha octodecimguttata (Linnaeus, 1758).Carabus intricatus Linnaeus, 1761


Myrrha octodecimguttata (Linnaeus, 1758)

S hrůzou jsem pak zjistil že o půl páte už je skoro tma a tak jsem zamířil domů. Brouky jsem si s sebou nějaké nesl, takže zklamán jsem nebyl...takhle na podzim potěší opravdu každý kousek:)

4 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Co se týká toho apiona - bude to nějaký zástupce rodu Perapion.

Radim řekl(a)...

Díky za upřesnění, přihodím to k fotce s cf.

Anonymní řekl(a)...

S největší pravděpodobností to bude druh P. curtirostre, ale podle fotky nerad dělám konečné závěry. Zkus to porovnat třeba tady: http://www.biol.uni.wroc.pl/cassidae/Colpolon/perapion.htm

nebo tady:

http://claude.schott.free.fr/Apionidae/Images/Apion-PL4.jpg

Krep

Anonymní řekl(a)...

Triplax aenea - jediný náš druh s modrými krovkami.