neděle 7. prosince 2008

Focení s binokulární lupou

Rozhodl jsem se napsat tento stručný návod, abych se podělil se svými zkušenostmi. Když jsem poprvé zkoušel nafotit něco s použitím binokulární lupy, myslel jsem, že to bude hračka. Hned na začátku jsem však narazil na několik problémů. Předem musím napsat, že požívám binokulár značky König, umožňující sledování objektu při zvětšení 20x a 40x, a to jak v dopadajícím tak procházejícím světle. Pro focení brouků a podobných objektů používám samozřejmě dopadající světlo. Fotím kompaktem Panasonic DMC-FX10, který mi zatím docela vyhovuje.

Když jsem poprvé zkoušel vyfotit brouka přes binokl, nebylo to takové, jak jsem čekal. Fotka byla hrozně tmavá, nasvícení se jevilo jako oranžové, kolem brouka byly stíny a hlavně byl objekt zaostřen jen v malé hloubce, tzn. že např. vyklenutá část krovek a štítu byla jakž takž ostrá, ale okraje brouka a nohy zaostřené nebyly.Takhle něják vypadala má první fotka přes mikroskop; nic moc že?


Teď tedy zkusím vylíčit postup, jak jsem se těchto nedostatků zbavil:


1. Kolem brouka jsem vytvořil jakousi ohrádku z alobalu, abych se zbavil stínů. Vyniknou tak i různé struktury apod.


2. Pohrál jsem si s nastavením foťáku. Bylo nutné především vyvážení bílé. To provádím tak, že zvolím manuální nastavení a místo objektu dám třeba jen bílý nalepovací štítek nebo kus papíru a při zapnutém nasvícení provedu přes okulár binokůláru vyvážení. Pokud váš foťák nepodporuje manuální nastavení, doporučuju zvolit řežim "umělé světlo" nebo tak nějak:). Dále bylo nutné upravit expozici, já osobně nastavuji +2/3 až +1 krok. Opět samozřejmě záleží na tom, zda váš model tyto funkce podporuje.
Fotka po korekci stínů alobalem, s upravenou expozicí a vyvážením bílé.


3. Jak už jsem se zmínil výše, největším problémem byla hloubka ostrosti. Zkoušel jsem najít nějaké řešení a našel jsem pár užitečných programů, které umožňují složit více různě zaostřených snímků do jednoho. Nejznámější program s touto funkcí je asi Helicon Focus, který k mé smůle nešel na mém PC spustit. Jako alternativu tedy používám Combine Z5. Sérii různě zaostřených snímků vytvořím následovně. Na foťáku navolím focení snímků v sérii. Potom přiložím foťák k okuláru, zaostřím na nejbližší bod (nejvyšší bod objektu) a spolu se stiskem spouště začnu pomalu proostřovat pomocí šroubu mikroskopu. Vznikne mi tak série fotek, kterou pak pomocí již zmíněného programu poskládám do jediného snímku.Potom už stačí fotku upravit v nějakém editoru fotografií - ořez, kontrast, sytost atd.Pro srovnání první a poslední fotka série.A výsledek po finální úpravně, snímek ze 14 jednotlivých fotek. Cryptopleurum sp.

Doufám, že tenhle článeček alespoň trošku pomůže těm, kteří si s focením přes binokulár neví rady. Pokud vám není něco jasné, tak se klidně ptejte. Je mi jasné, že ne všichni z tohoto "kostrbatého" návodu vše pochopí:)

1 komentář:

Anonymní řekl(a)...

ahoj radime, hmm vypadá to dobře, musím vyzkoušet ! Ondra M.