Takhle něják vypadala má první fotka přes mikroskop; nic moc že?
Teď tedy zkusím vylíčit postup, jak jsem se těchto nedostatků zbavil:
1. Kolem brouka jsem vytvořil jakousi ohrádku z alobalu, abych se zbavil stínů. Vyniknou tak i různé struktury apod.
2. Pohrál jsem si s nastavením foťáku. Bylo nutné především vyvážení bílé. To provádím tak, že zvolím manuální nastavení a místo objektu dám třeba jen bílý nalepovací štítek nebo kus papíru a při zapnutém nasvícení provedu přes okulár binokůláru vyvážení. Pokud váš foťák nepodporuje manuální nastavení, doporučuju zvolit řežim "umělé světlo" nebo tak nějak:). Dále bylo nutné upravit expozici, já osobně nastavuji +2/3 až +1 krok. Opět samozřejmě záleží na tom, zda váš model tyto funkce podporuje.
Fotka po korekci stínů alobalem, s upravenou expozicí a vyvážením bílé.
3. Jak už jsem se zmínil výše, největším problémem byla hloubka ostrosti. Zkoušel jsem najít nějaké řešení a našel jsem pár užitečných programů, které umožňují složit více různě zaostřených snímků do jednoho. Nejznámější program s touto funkcí je asi Helicon Focus, který k mé smůle nešel na mém PC spustit. Jako alternativu tedy používám Combine Z5. Sérii různě zaostřených snímků vytvořím následovně. Na foťáku navolím focení snímků v sérii. Potom přiložím foťák k okuláru, zaostřím na nejbližší bod (nejvyšší bod objektu) a spolu se stiskem spouště začnu pomalu proostřovat pomocí šroubu mikroskopu. Vznikne mi tak série fotek, kterou pak pomocí již zmíněného programu poskládám do jediného snímku.Potom už stačí fotku upravit v nějakém editoru fotografií - ořez, kontrast, sytost atd.
Pro srovnání první a poslední fotka série.
A výsledek po finální úpravně, snímek ze 14 jednotlivých fotek. Cryptopleurum sp.
Doufám, že tenhle článeček alespoň trošku pomůže těm, kteří si s focením přes binokulár neví rady. Pokud vám není něco jasné, tak se klidně ptejte. Je mi jasné, že ne všichni z tohoto "kostrbatého" návodu vše pochopí:)
1 komentář:
ahoj radime, hmm vypadá to dobře, musím vyzkoušet ! Ondra M.
Okomentovat